در این مطلب به بررسی کلمات کلیدی می پردازیم. سئو کلمات کلیدی یا (Keywords) به معنی تعیین کلمات و عبارات کلیدی است که می بایست از آنها در صفحه هدف استفاده کنیم تا آن صفحه در هنگام جستجوی کلمه مورد نظر در نتایج جستجو نمایش داده شود. تعیین چگالی کلمه کلیدی در هر صفحه، از مشکلات این نوع سئو محسوب می شود که نه بایست کم باشد که از اهمیت آن صفحه بکاهد و نه زیاد که جنبه اسپم نداشته باشد.

کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی، ایده ها و موضوعاتی هستند که خبر از کلیت محتوای سایت شما می دهند. در حیطه سئو، آنها کلمات یا عباراتی هستند که توسط کاربران در موتورهای جستجو، جستجو می شوند. اگر کل محتوای یک صفحه را بخواهید تنها در یک کلمه یا عبارت کوتاه خلاصه کنید، آن عبارت، کلمات کلیدی صفحه محسوب می شود.در وردپرس افزونه ی یواست سئو یک فیلد مخصوص این کلمه تعبیه کرده است و به شما در بهینه کردن محتوا بر حسب آن کلمه ی کلیدی کمک می کند.

شما به عنوان صاحب یک سایت یا متخصص تولید محتوا، می بایست از مرتبط ترین کلمات کلیدی در صفحه استفاده کنید تا در هنگام جستجو از طرف کاربران، شانس بیشتری داشته باشید که آنها سایت شما را در نتایج جستجو بیابند.

مرتبط ترین کلمات کلیدی

مرتبط ترین کلمات کلیدی

 

انتخاب بهترین کلمه ی کلیدی در هنگام تولید محتوا

1. پیش از هرچیزی باید نیازهای بازدیدکنندگان و مشتریان خود را بررسی نمایید تا بدانید آن ها به دنبال چه چیزی هستند و نیاز آن ها را برآورده کنید.

2. عجله نکنید. بهتر است ابتدا لیستی از کلمات کلیدی که به ذهنتان می آید را بنویسید. با تیم خود مشورت کنید تا ابعادی که از دید شما پنهان مانده است را پیدا کنید.

3. داشتن رقیب همیشه برای شما بد نیست بلکه می توان از این پتانسیل در جهت سودمندی استفاده کرد. پیش از انتخاب کلمه ی کلیدی به سراغ مقالات و وب سایت های مرتبط با فعالیت خود بروید. مقالاتی که رتبه ی بهتری کسب کرده اند را بررسی کنید. علاوه بر آن به دنبال کلماتی باشید که رقیبانتان هنوز از آن ها استفاده نکرده اند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هرچه کلمه ی کلیدی شما طولانی تر باشد، تعداد رقیبانتان کمتر خواهد شد.

4. از ابزارهای موجود مانند Google Keyword Planner کمک بگیرید. این ابزار گوگل رایگان و استفاده از آن بسیار راحت است. این ابزار میزان جستجوها و میزان ترافیک هر کلمه کلیدی را در اختیار شما قرار می دهد. اگر نیازمند اطلاعات دقیق تری هستید بهتر است پس از پیدا کردن لیست کلمات از این ابزار به سراغ Google Trends بروید تا کلمات کلیدی که ترند هستند را پیدا کنید.

5. راه دیگری که به شما برای انتخاب کلمه ی کلیدی کمک می کند، نتایج جستجوی گوگل است. برای این کار باید ابتدا کلمه ی مورد نظرتان را جستجو کرده و به پایین صفحه اسکرول کنید. در انتها پیشنهاد هایی را مشاهده می کنید که به کلمه ی کلیدی شما مرتبط است.

6. در هنگام انتخاب کلمه ی کلیدی استفاده از واژگان مترادف و هم معنا را فراموش نکنید.

انتخاب-بهترین-کلمه-ی-کلیدی-در-هنگام-تولید-محتوا

 

چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

کلمات کلیدی مهم هستند، چرا که کاربران را به صفحات مرتبط با خواسته هایشان وصل می کنند. هدف شما از گرفتن رتبه خوب در نتایج جستجو، افزایش ترافیک طبیعی(صفحه نتایج جستجو) است، و کلمات کلیدی که شما انتخاب می کنید، بر روی نوع ترافیک به دست آمده تاثیر می گذارد.

انتخاب کلمات کلیدی نسبت به محتوا بیشتر معطوف به خواسته کاربران است. به خاطر اینکه ممکن است نوع توصیف شما از خدماتتان، متفاوت با چیزی باشد که کاربران به دنبال آن هستند. برای اینکه محتوای تولیدی شما، رتبه خوبی در نتایج جستجو کسب کرده و کاربران زیادی را به سمت خود جذب کند، می بایست ابتدا خواسته های آنها را بفهمید. زبان آنها را درک کرده  و نوع محتوای درخواستی آن ها را پیدا کنید. شما می توانید این کار را از طریق صحبت مستقیم با مشتریان، گفتگو از طریق جوامع مجازی و همچنین ابزارهای آنلاین پیدا کردن کلمات کلیدی انجام دهید.

تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی

شما بایداز کلمات کلیدی و عناوین پر سرچ در محتوای خود استفاده کنید که مخاطبان و کاربران آن را جستجو می کنند. در بعضی مواقع استفاده از کلمات کلیدی کم سرچ بهتراز استفاده از کلمات کلیدی پر سرچ می باشد، زیرا رقابت در این بخش کمی راحت تر است.

استفاده از کلمات کلیدی پر بازدید و یا کم سرچ هرکدام خوبی و بدی های خود را دارا هستند، از همین رو برای استفاده از هرکدام می بایست اطلاعات کافی در رابطه با مزایا و معایب آن ها داشته باشید. نکته مهم تنوع داشتن کلمه کلیدی می باشد، به این نکته نیز توجه کنید که صفحات سایت شما باعث افزایش یا کاهش رتبه سایت شما شده که در نهایت موجب افزایش رنک گوگل و یا بالعکس می شود. صفحات اصلی سایت ها و برند های تجاری معتبر اکثرا رتبه بالایی دربیشتر کلمات کلیدی، درموتورهای جستجو دارند.

تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی

تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی

 

بررسی میزان جستجو کلمات کلیدی

هرچه میزان جستجو کلمه، کلمات کلیدی بیشتر باشد زمان و کار بیشتری برای دست یابی به رتبه بالا در موتورهای جستجو لازم است، که از طرفی به آن سختی کلمه کلیدی گفته می شود. در واقع هرچه مقدار جستجو و حجم آن بالاتر باشد نیاز به تلاش و زحمت بیشتری برای دست یابی به رتبه و جایگاه بالاتر لازم است. هرگز سراغ استفاده از کلمات کلیدی با حجم پایین جستجو نروید، چون ممکن است هیچ کاربری وارد سایتتان نشود و این مسئله ریسک بالایی دارد.
بهترین و درست ترین کار انتخاب کلمات کلیدی با حجم سرچ بالا می باشد که در آن ها رقابت کمتر است. که از این روش می توانید جایگاه خوبی در نتایج جستجو پیدا کرده که به آن سئو کلمه کلیدی یا Long tail گفته می شود.

بررسی میزان جستجو کلمات کلیدی

بررسی میزان جستجو کلمات کلیدی

 

کلمات کلیدی بلند چیست؟

کلمات کلیدی به دو بخش کلمات کلیدی کلی و دور از دسترس و همینطور کلمات کلیدی بلندتری که ترکیب خاصی از چند کلمه هستند، تقسیم می شوند.

کلمات کلیدی تک کلمه ای معمولا هدف نهایی شما محسوب می شوند، چرا که آنها بیشترین جستجو را در اینترنت دارند. با این حال بایست دقت کرد که رقابت در این کلمات تکی بسیار فشرده است. شاید شما به عنوان یک دارنده بوتیک علاقه مند باشید که در کلمه “لباس” در صفحه اول گوگل قرار گیرید، اما بایست دقت کنید که در این کلمه رقبای بسیار سرسختی از جمله برندهای معتبر و فروشگاه های اینترنتی با سابقه را در پیش رو دارید.

فراتر از بحث رقابت سنگین بین کلمات کلیدی منفرد، موضوع دیگری که در این حیث وجود دارد، عدم شناسایی هدف کاربر از جستجوی این کلمه است. به عنوان مثال، اگر کاربری کلمه “لباس” را جستجو کند، اهداف او شامل خرید لباس از انواع مختلف آن و برای سنین مختلف می تواند باشد. همچنین شاید او به دنبال دیدن جدیدترین مدل های لباس است. جدا از این شاید این کاربر به دنبال پیدا کردن نزدیک ترین فروشگاه های فیزیکی لباس در اطراف خود می باشد.

کلمات کلیدی بلند تر هدف مشخص تری دارند و عاری از این مشکل هستند. به عنوان مثال هدف از جستجوی عبارت “فروشگاه لباس در جمهوری” کاملا مشخص است و فروشگاه های فیزیکی لباس در خیابان جمهموری را هدف قرار داده است. همچنین در عبارات کلیدی بلندتر، رقابت کمتری وجود دارد و بنابراین سایت های کوچکتر می توانند در آن به رقابت بپردازند و به راحتی در آن عبارت، به صفحه اول گوگل برسند و شما به محتوای آیا صفحه ی اصلی باید کلمه ی کلیدی داشته باشد؟ مراجعه فرمایید و به طور کامل آن را مشاهده فرمایید.

همچنین می توانید سوال ها، انتقادات و پیشنهادات مردم در فضای مجازی را جمع آوری کرده و در جواب به سوالات و… صفحه ی پرسش و پاسخ ایجاد کنید، این کار موجب افزایش بازدید سایت شما می شود. شما می توانید بابررسی و در نظر گرفتن رقبای خودتان روشی اتخاذ کنید که در آن ممکن است جستجو ی کلمات بر حسب زمان و مکان تغییر کند و دریابید حجم کلمات کلیدی بسته به چه عواملی تغییر می کند.

کلمات کلیدی بلند چیست؟

کلمات کلیدی بلند چیست؟

 

استفاده از کلمات کلیدی در صفحه

استفاده بدون برنامه از کلمات کلیدی در صفحه کار درستی نیست. هدف از تهیه محتوا، ایجاد آن برای افراد واقعی با یک هدف مشخص است و صرفا اشاره به آن کلمه ها به ربات های گوگل نمی باشد.

قوانینی در استفاده از کلمات کلیدی در صفحه وجود دارد که شما می بایست از آن تبعیت کنید. کلمات کلیدی بایست در جاهای مشخصی از صفحه قرار گیرد تا ربات ها و کاربران را از وجود محتوای موردنظرشان مطمئن گرداند.

این مکان ها شامل عنوان صفحه و بدنه اصلی آن می باشد. نکته مهم در اینجا این است که نبایست صرفا با هدف بالا بردن درصد کلیک ها از عناوین فریبنده در عنوان صفحه استفاده کرد. چرا که کاربران بعد از ورود به چنین صفحاتی و عدم مشاهده محتوای مورد نظرشان فورا صفحه را ترک می کنند و این مسئله باعث افزایش بانس ریت سایت می گردد. در نتیجه شما از قدرت اصلی کلمات کلیدی بهره ای نخواهید برد.

همچنین شما می توانید از کلمات کلیدی در یو آر ال صفحه، تگ H1، متا تگ Description و تگ Alt عکس های صفحه استفاده نمایید. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در تمام این مکان ها به گوگل کمک می کند تا محتوای صفحات را بهتر درک کند.

استفاده از کلمات کلیدی در این مکان های یکی از پایه ای ترین راهکارها برای قرار دادن شما در نتایج جستجو است. این کار موجب قرار گرفتن صد در صدی شما در نتایج صفحه اول گوگل می شود، اما انجام آن کاملا ضروریست. عدم موفقیت در انجام این کار شما را در مراحل بعدی سئو با شکست رو به رو می کند.

استفاده از کلمات کلیدی در صفحه

استفاده از کلمات کلیدی در صفحه

 

استفاده از کلمات کلیدی در شکل دادن به استراتژی تولید محتوا

احتمالا در پروسه تولید محتوا سایت به این مسئله برخورده اید که قصد تولید محتوا درباره کلمه کلیدی مشخصی را کرده اما بعدا متوجه می شوید که درباره آن کلمه کلیدی قبلا مطلبی نوشته اید. برای جلوگیری از این مشکلات می بایست لیستی از کلمات کلیدی مورد نیاز خود در ابتدای کار مشخص کرده و برای هر یک محتوای به خصوص به آن را تهیه کنید. این لیست از کلمات کلیدی، راهگشای شما در تولید محتوا خواهد بود و مواردی را که از قلم جا افتاده اند را نیز مشخص خواهد کرد و حتما سعی کنید مقاله ی ما به نام چه نکاتی باید در تولید محتوا رعایت شود را با دقت بخوانید.

با استفاده از این لیست می توانید استراتژی تولید محتوای سایت را مشخص کرده و طبق برنامه ریزی به تولید محتوا درباره آنها بپردازید. همچنینی کلمات کلیدی اصلی و با اولویت بیشتر نیز در این نقشه کار، تعیین شده و می دانید از کجا بایست شروع کنید. در ادامه کار نیز با پیدا کردن کلمات کلیدی جدید، آن را در این لیست قرار داده تا در آینده محتوایی درباره آن تولید کنید.

شما در حالت ایده آل میخواهید که هر کلمه کلیدی، مختص به یک صفحه باشد. اما با گسترش محتوای سایت و افزایش محصولات، خدمات و دسته بندی های آن، هر کلمه کلیدی اصلی نیز ممکن است به بخش های خاص تری تقسیم شده و هر کدام صفحه هدف مجزایی برای خود داشته باشند.

در این قسمت قصد معرفی برخی ابزارها برای تعیین ارزش و جایگاه کلمه کلیدی در موتورهای جستجو به شما را داریم:

Google keyword planner: یکی از قدرتمندترین ابزارهای جستجو کلمات کلیدی می باشد که در واقع نقطه شروع تحقیق کلمات کلیدی در سئو می باشد.

عرفی-برخی-ابزارها-برای-تعیین-ارزش-و-جایگاه-کلمه-کلیدی

 

Google trends: با استفاده از این ابزار گوگل می توانید به نوسانات حجم جستجو دست پیدا کنید، مثلا می توانید بفهمید که مردم از چه زمانی خرید لباس زمستانه را شروع می کنند.

Moz keyword explorer: با استفاده از این ابزار می توانید اطلاعات کاملی در مورد حجم جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر، سختی کلمه کلیدی و… را با استفاده از جریان های کلیکی کاربران به دست آورید.

Answer the public: شما می توانید با استفاده از این ابزار رایگان متوجه شوید که در مورد کلمه کلیدی چه سوالاتی وجود دارد.

با رعایت اصول و روش های ایجاد متن و کلمات کلیدی می توانید رتبه سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو افزایش دهید و بازدید گنندگان بیشتری داشته باشید. انتخاب کلمه کلیدی شما، بررسی رقبا، سرعت سایت و … از عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی نتایج سایت می باشد.

در واقع رعایت اصول گفته شده برای درک مفهوم کلمه کلیدی چیست و استفاده از کلمات کلیدی به جهت کسب رتبه بهتر و بالاتر در موتورهای جستجو کمک می کند ولی تنها با انجام این کار به رتبه بالا دست نخواهید یافت و تنها این کار جوابگو و کافی نیست. بدین وسیله امیدواریم با مطالعه مقاله کلمه کلیدی چیست مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

 

 

نوشتهٔ پیشین
لینک فالو و نوفالو چیست و تفاوت آنها؟
نوشتهٔ بعدی
سئو چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست