لینک فالو و نوفالو چیست و تفاوت آنها؟

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟

 لینک‌های فالو (Dofollow) و نوفالو (Nofollow) فاکتور بسیار مهمی در بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌باشند. همه سایت‌ها و صفحات وب یه یک روش یا توسط لینک‌های دیگر با هم ارتباط برقرار می‌کنند. ساختن بک لینک، جزئی از لینک سازی خارجی است و استخوان‌بندی موفقیت هر وبسایت است. در این مقاله به بررسی آنها و تفاوت لینک‌های فالو و نوفالو خواهیم پرداخت.

هنگامی که پست یا صفحه جدیدی را اضافه می‌کنید، ربات‌ها یا خزنده‌های گوگل آن صفحه یا پست را کراول می‌کنند. فرض کنید که در حال نوشتن یک مطلب هستید و در آن پست شما لینک‌های داخلی و یا لینک‌های خارجی وبسایت‌های دیگر را به وبسایت خود اضافه می‌کنید.

در اینصورت هنگامی که گوگل آن پست را کراول می‌کند، این لینک‌های داخلی و خارجی را نیز دنبال خواهد کرد. هنگامی که لینکی فالو (Dofollow) است بدان معناست که شما هم نیز محتوای لینک را باارزش می‌دانید؛ به طور پیش‌فرض همه لینک‌ها فالو هستند و گوگل نیز این لینک‌های داخلی و خارجی را ردیابی می‌کند.

هنگامی که لینک‌های داخلی یا لینک‌های خارجی را در پست خود اضافه می‌کنید و یک تگ نوفالو در این لینک‌ها قرار می‌دهید در نتیجه گوگل آن لینک را دنبال نمی‌کند؛ این بدان معناست که این لینک‌ها کراول نمی‌شوند و بنابراین به این لینک‌ها نوفالو (Nofollow) گفته می‌شود. در این مورد شما این لینک‌ها را تأیید نمی‌کنید و تنها این لینک‌ها توسط بازدیدکنندگان و نه گوگل دنبال خواهند شد.

بنابراین اکنون می‌دانیم که اگر به گوگل اجازه دهیم لینک‌های خارجی (لینک‌هایی که از وبسایت دیگر به وبسایت ما لینک داده می‌شود) در محتوای ما (پست) کراول شوند این لینک‌ها، لینک‌های فالو نامیده می‌شوند و اگر تگ نوفالو را در لینک‌های خارجی در وبسایت خود اضافه کنیم در نتیجه لینک‌ها، لینک‌های نوفالو نامیده می‌شوند.

ویژگی‌های لینک‌های فالو در سئو چه هستند؟

به منظور درک تفاوت بین لینک‌های فالو و نوفالو، باید به نحوه کار موتورهای جستجو نگاهی بیاندازیم. موتورهای جستجویی مانند گوگل همیشه به دنبال سرنخ‌هایی بر روی صفحات وب هستند که دارای بالاترین رتبه بر روی نتایج جستجو هستند. یکی از مواردی که موتورهای جستجو در نظر می‌گیرند، تعداد لینک‌هایی است که از سایت‌های دیگر لینک به آن صفحه شده است.

برای مثال؛ دو پست با موضوع مشابه بر روی سایت‌های جداگانه وجود دارند. هر دو پست دارای کیفیت بالا هستند، به خوبی نوشته شده و پر از مطالب مفید هستند. با این حال یکی از این پست‌ها دارای صدها لینک طبیعی است که لینک به آن شده و از سایت‌های خارجی می‌باشد. در حالیکه مورد دیگر تنها یک یا دو لینک دارد.

در این مثال، موتور جستجو تأکید بیشتر بر روی پستی می‌کند که دارای لینک‌های زیادی است زیرا بسیاری از افراد دوست دارند که به آن مطلب لینک دهند. بنابراین به لینک‌هایی که موتور جستجو هنگام برخورد با آنها، لینک مورد نظر را دنبال می‌کند لینک‌های فالو نامیده می‌شود. این لینک‌ها کمک به افزایش پیج رنک صفحه می‌کنند و هر چه لینک‌های فالو طبیعی‌تری در یک وبسایت/صفحه باشد، احتمالا باعث رتبه‌بندی بالاتر خواهد شد. همانطور که ذکر شد، هر لینکی به طور پیش فرض یک لینک فالو است، بنابراین در صورتیکه لینک حاوی تگ نوفالو نباشد، در نتیجه به طور اتوماتیک لینک فالو می‌باشد. لینک‌های فالو قدرتمندترین نوع لینک‌ها در سئو در نظر گرفته می‌شوند.

ویژگی‌های لینک‌های نوفالو در سئو چه هستند؟

هنگامی که افراد به اهمیت لینک‌های اشاره کننده به وبسایت پی بردند، برخی از سایت‌ها و یا افراد به طور افراطی از آنها استفاده کردند و شروع به دریافت لینک به هر طریقی کردند؛ آنها لینک‌ها را می‌خریدند و افراد تا آنجا که می‌توانستند سعی می‌کردند از هر وبسایتی بک لینک ‌بگیرند، از کامنت‌ها سوء استفاده می‌کردند و غیره. بدین طریق آنها می‌توانستند رتبه‌بندی موتور جستجوی خود را افزایش دهند.

موتورهای جستجو این تاکتیک را متوجه شدند و تگ نوفالو را برای کمک به جلوگیری از این فعالیت‌ها معرفی کردند. از این رو، کارشناسان گوگل به نام مت‌کاتز (Matt Cutts) و جیسون شلن (Jason Shellen) در سال 2005 ، تگ نوفالو را معرفی کردند.

یک لینک نوفالو ارزش HTML را دارد و به ربات‌های موتورهای جستجو دستور می‌دهد این لینک را دنبال نکنند. بنابراین با استفاده از این دستور، لینکی که از وبسایت دیگری به وبسایت ما داده می‌شود مورد تأیید ما نیست و به موتورهای جستجو اعلام می‌کنید که این لینک نباید در پیج رنک محاسبه شود، اما همچنان ایندکس این صفحات در موتورهای جستجو انجام می‌شود.

این لینک اساسا برای کاهش اثر بخشی انواع خاصی از اسپم‌‌‌ها در موتور جستجو معرفی شد، بنابراین بهبود دهنده کیفیت نتایج موتور جستجوست. در نهایت شما اسپم کمتری را دریافت خواهید کرد و وبسایت شما بهبود خواهد یافت. همچنین موتورهای جستجو سایتی را که از لینک‌های فالو بیش از حد استفاده می‌کند و به نظر برسد اسپم‌گونه باشند، به شدت مجازات می‌کند.

افراد می‌توانند بر روی لینک نوفالو کلیک کنند و منتقل به سایت دیگر شوند اما در چشم موتورهای جستجو این لینک‌ها اشاره به هیچ چیز نمی‌کنند و نیز کراول نمی‌شوند. با اینکه همچنان اسپم کردن در کامنت وبلاگ‌ها وجود دارد، اما ایجاد تگ نوفالو باعث کاهش زیادی در آن شده است. لینک‌های نوفالو هیچ لینک juice را عبور نمی‌دهند؛ همچنین به افزایش پیج‌رنک و رتبه سایت/صفحه کمک نمی‌کنند. لینک juice، برای معرفی قدرت یک سایت از طریق لینک‌های داخلی و خارجی به کار می‌رود.

در واقع، زمانیکه یک سایت معتبر به شما لینک می‌دهد، مقداری از اعتبارش از طریق این لینک به سایت شما منتقل می‌شود. از این رو موجب می‌شود که اعتبار سایت شما نیز افزایش یابد.

شما میتوانید حتما مطلب تفاوت بک لینک و رپورتاژ مشاهده فرمایید با ویژگی های این دو مورد را مطالعه فرمایید و برای آشنایی بیشتر با لینک سازی خارجی به مقاله لینک ساز خارجی چیست؟ مراجعه فرمایید تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود.

تگ نوفالو، تگی که اینترنت به آن نیاز دارد

ضرورت استفاده ازنوفالو،در نتیجه نگاه اسپم وار به مسئله سئو ایجاد شد، اما هیچ شکی نیست که ما بدون آن نمی توانیم ادامه دهیم.

تگ نوفالو مزایای زیادی برای دنیای وب داشته است. دیگر هیچ کس به خود زحمت نمی دهد تا به زور لینکی را در یک وبلاگ یا فروم منتشر کند که نوفالو است. سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت اتوماتیک تگ نوفالو را به لینک های تمام کاربران اضافه می کند و ویکی پدیا نیز از همین راهکار برای قسمت منابع خود استفاده می کند.

با اینکه همچنان اسپم کردن در کامنت وبلاگ ها وجود دارد، اما ایجاد تگ نوفالو در کاهش آن نقش زیادی داشته است. به عنوان یک وبمستر احتمالا تا حالا متوجه شده اید که در کدام قسمت ها از لینک ها فالو استفاده کرده و در کدامیک نبایست اجازه انتشار لینک فالو داد. لینک های نوفالو اساسا در قسمت های زیر کاربرد دارند:

  • لینک های پولی
  • کامنت ها
  • فروم ها
  • هر چیزی که گوگل از آن به عنوان محتوای غیر قابل اعتماد یاد می کند

بعضی از وبمسترها ممکن است تگ نوفالو را از قسمت کامنت ها بردارند و از آن به عنوان جایزه ای برای کامنت گذاران بهره ببرند. اما این یک تصمیم شخصیت و ما به شخصه آن را تایید نمی کنیم.

دلایل استفاده از لینک نوفالو

هر چند مزایای استفاده از لینک‌های فالو بیش‌تر است و تاثیرپذیری بهتری دارد اما شاید گاهی مجبور شویم از لینک‌های نوفالو در سایت خود استفاده کنیم. دلایل مختلفی می‌تواند برای استفاده از لینک نوفالو وجود داشته باشد که در این‌جا به چهار مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

جلوگیری از هرزنامه نویسان

اگر صفحات شما به یک وب‌سایت اسپم (هرزنامه) لینک شده باشد یا در قسمت نظرات وب‌سایت شما  لینک اسپمی داده شده‌باشد، می توانید از کد nofollow برای هرزنامه و پیوندهای نامناسب استفاده کنید تا تأثیر آنها را در رتبه‌ی سایت شما از بین ببرد و در نتایج جستجوی گوگل به جایگاه سایت شما آسیب نزند.

دوری از بک‌لینک های پولی

اگر واقعاً می‌خواهید روی گوگل تأثیر بگذارید بهتر است از لینک‌های نوفالو برای تبلیغات خود استفاه کنید، به دلیل این‌که گوگل راه‌های زیادی برای تشخیص لینک‌های خریداری شده و مجازات آن‌ها دارد که یکی از آن‌ها سیستم گزارشگری کاربر است.

بک‌لینک‌های پولی می‌تواند شامل بنرها و تبلیغ‌های متنی باشند. بنابراین در تبلیغات خود از لینک nofollow استفاده کنید. تنها در صورتی که قصد افزایش رتبه‌ی صفحه‌ی خود را داشته باشید از لینک فالو استفاده کنید.

از تکرار محتوا جلوگیری کنید

اگر در صفحه‌ی سایت خود دو لینک مختلف به یک صفحه داخلی یا خارجی دارید که از انکرتکست (متن لینک شده) متفاوت برخوردارند، بهتر است یکی از پیوندها را با استفاده از کد nofollow نادیده بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان در سایت خود از این روش و از لینک دادن یک صفحه به دو انکرتکست متفاوت استفاده نکنید.

از کاهش اعتبار خود جلوگیری کنید

اگر از لینک‌های خارجی بسیار زیادی در سایت خود استفاده می‌کنید و با این‌کار لینک‌های خوبی از وب‌سایت های دیگر دریافت می‌کنید باید بدانید که در ازای آن اعتبار زیادی را تقدیم وب‌سایت‌هایی که به آن‌ها لینک می‌دهید خواهیدکرد. هر چند ما سعی می‌کنیم فقط در مورد سایت‌های رقیب این استراژی را داشته باشیم و برای این‌کار با کمک کد نوفالو می‌توانید از کاهش اعتبار خود جلوگیری کنیم.

چه موقع باید از لینک فالو و نوفالو استفاده کرد؟

اگر تولید محتوا انجام میدهید و لینک‌های خارجی را به وبسایت خود اضافه می‌کنید خوب است که رتبه‌بندی مقاله خود را بهبود بخشید. اضافه کردن یک لینک خارجی از یک وبسایت معتبر، اعتبار صفحه و اعتبار دامنه شما را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش رتبه‌بندی جستجوی شما می‌شود.

به همین دلیل است که لینک‌ها به طور پیش‌فرض لینک فالو هستند و اگر این لینک‌ها از یک وبسایت معتبر باشند خوب است همان لینک فالو باقی بمانند. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که شما لینک‌هایی را از وبسایت‌هایی باکیفیت پایین اضافه می‌کنید. اگر لینک‌ها را به وبسایت باکیفیت پایین اضافه کنید و آنها همان لینک فالو باقی بمانند در نتیجه اعتبار صفحه و اعتبار دامنه شما و رتبه‌بندی شما کاهش خواهد یافت.

اگر گوگل آن وبسایت‌ها را برای محتوای بد جریمه کند در نتیجه احتمال دارد که گوگل وبسایت شما را هم جریمه کند. بنابراین باید با دقت انتخاب کنید که چه لینکی فالو و چه لینکی نوفالو باشد.

اکنون ما می‌دانیم که چه لینک‌هایی فالو و چه لینک‌هایی نوفالو هستند، تفاوت آنها در چیست و در کجا باید از آنها استفاده کنیم. اما سؤال بعدی که ذهن می‌آید این است که چگونه باید لینک نوفالو ایجاد کنیم؟

هیچ نیازی نیست که لینک فالو بسازیم زیرا هر لینکی به طور پیشفرض فالو می‌باشد. برای ایجاد یک لینک نوفالو تنها باید rel=”nofollow” را در لینک اضافه کنیم. برای مثال:

<a href=”http://aradafzar.ir” > what is digital marketing</a>

<a href=”http://aradafzar.ir” rel=”nofollow”> what is digital marketing</a>

 

 

چگونه می‌توانیم بررسی کنیم که آیا لینک نوفالو است یا خیر؟

بر روی هر صفحه وب که می‌خواهید لینک نوفالو آن را بررسی کنید، کلیک راست می‌کنیم، سپس بر روی inspect کلیک کرده، کلیدهای Cntrl+Shift+C را فشار دهید و بعد اشاره گر را به سمت لینک حرک دهید. پس از آن می‌توانید بررسی کنید که آیا تگ نوفالو اضافه شده است یا خیر. البته برای افراد حرفه‌ای که دائما می‌خواهند از فالو و نوفالو بودن لینک‌ها اطلاع یابند، افزونه‌هایی برای مرورگر کروم و فایرفاکس وجود دارد که می‌توانند به طور اتوماتیک این دو لینک را از روی تفاوت رنگ‌ها تشخیص دهند.

به طور کلی برای بدست آوردن بک‌لینک‌ها، باید برای کسب هر دو لینک فالو و نوفالو تعادلی برقرار کرد؛ همچنین باید صاحب وبسایت تصمیم بگیرد چه موقع باید از آنها استفاده کند. در واقع لینک‌های فالو در سئو تأثیر بسیار زیادی دارند. از طرفی لینک‌های نوفالو از نظر گوگل قانونی و مجاز هستند و هیچ مشکلی برای رتبه سایت شما بوجود نمی‌آورند. بنابراین استفاده از هر دو نوع لینک در بازاریابی آنلاین مهم است.

چگونه لینک فالو برای وبسایت خود ایجاد کنیم؟

بهترین و آسان ترین راه ایجاد مطالب پرکاربرد و با کیفیت است. بالا بردن کیفیت محتوا سایت باعث خواهد شد شما به مرجع تبدیل شوید. سعی کنید مقالات خاص تر و پر مخاطب تر ایجاد کنید. زمانی که محتوای شما به محتوای مرجع تبدیل شد تعداد زیادی بک لینک و لینک فالو واقعی برای خود خواهید داشت. این کار کم هزینه نیست چون شما نیاز به بهترین نویسندگان دارید ولی مطمئن ترین و بهترین راه خواهد بود.

راه های فرعی زیادی نیز وجود دارد که مانند پست مهمان یا رپورتاژ که ایده نسبتا خوبی است. شما به سایت های دیگر پیشنهاد می کنید که مطالب با کیفیت و با قیمت مناسبی برای آن ها پست کنید. در این صورت می توانید در این مطالب لینک فالو مرتبط به مطالب خود را قرار دهید. پست مهمان از راه های پر طرفدار و مناسبی است که هر دو طرف به نوعی از آن سود خواهند برد.

از نظر گوگل هم مشکلی نخواهید داشت زیرا هم مطالب با کیفیت هستند هم لینک ها مرتبط به با این مطالب و دلیلی برای مخالفت گوگل وجود ندارد. نکته ایی که باید در این موارد رعایت شود انتخاب وبسایتی است که مرتبط با کسب و کار شما باشد اما رقیب جدی برای شما به شمار نیاید

ایجاد محتوای فوق العاده

پست مهمان

– قرار دادن لینک های دیگران تا لینک های شما را قرار دهند

محل استفاده لینک فالو و لینک نو فالو :

از لینک فالو برای این موارد استفاده می کنیم:

– مطالب مرتبط

– محتوای مفید برای بازدید کنندگان

– لینک های داخلی سایت خودتان

از لینک نو فالو برای موارد زیر استفاده می کنیم:

– مطالب نامرتبط

– لینک های وابسته به سایت

– لینک های اسپانسر

– لینک های تبلیغاتی

– کامنت ها

– لینک های فوتر سایت

با پیشرفت الگوریتم های گوگل و سئو ممکن است در آینده ایده های جدید برای لینک فالو و نوفالو وجود داشته باشد. اما پیشنهاد می شود از راه های عجیب و غریب برای دریافت بک لینک استفاده نکنید زیرا هزینه های زیاد و بی نتیجه ایی برای این کار انجام می شود. تا زمانی که سایت شما کیفیت لازم را نداشته باشد این راه های فرعی نتیجه بخش نخواهد بود.

 

نوشتهٔ پیشین
لینک سازی خارجی سایت به چه معنی است؟
نوشتهٔ بعدی
کلمه کلیدی چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست