سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید چیست؟

منظور از سئو کلاه سفید استفاده از تکنیک ها و تاکتیک های مورد قبول گوگل است. هدف از این تکنیک ها ارائه بهترین نتایج برای کاربران موتورهای جستجو است. به عنوان مثال یکی از این تکنیک ها در اولویت قرار دادن کاربران نسبت به موتورهای جستجو است.

به عنوان یک کلاه سفید:

  • در راستای قوانین گوگل عمل می کنید.
  • بهینه سازی ها را در راستای نیاز کاربران و نه موتورهای جستجو انجام میدهید.
  • محتوای با ارزشی تولید می کنید که افراد علاقه مند به خواندن و اشتراک گذاری آن هستند.
  • وب سایتی می سازید که در زمینه کاری شما نسبت به دیگر رقبا، جایگاه مستقل و برتری دارد.
  • سرعت وب سایت شما زیاد بوده و نمایش آن در موبایل درست است.
  • از متا تگ های صحیح استفاده می کنید.
  • کار با وب سایت شما آسان است.

روی دیگر سکه، سئو کلاه سیاه است قرار دارد و تکنیک های آن در مقابل سئو کلاه سفید می باشد.

آیا سئو کلاه سفید همیشه بهترین انتخاب محسوب می شود؟

پاسخ این سوال وابسته به اهداف شماست. اگر هدف شما ساخت برندی ماندگار است، سئو کلاه سفید همان راهی است که بایستی دنبال کنید. اما اگر در کسب و کارهایی مانند وام های یک روزه فعالیت می کنید، احتمالا سئو کلاه سفید پاسخگوی شما نمی باشد.

با اینکه ما طرفدار روش های کلاه سفید هستیم، اما کسب و کارهایی مانند شرط بندی یا وام های یک روزه، تقریبا شانسی برای موفقیت با سئو کلاه سفید ندارند. شاید شما با استفاده از سئو کلاه سفید به رتبه های خوبی در این نوع کسب و کارها دست یابید، اما رقبای شما در چنین شرایطی سعی می کنند تا با استفاده از روش های سئو کلاه سیاه، شما را به پایین بکشند.

اما اگر در یک کسب و کار قانونی فعالیت می کنید (ما معتقدیم که اغلب خوانندگان ما در چنین کسب و کارهایی فعال هستند)، شانس زیادی برای پیروزی بدون استفاده از سئو کلاه سیاه دارید.

اما چرا سئو کلاه سیاه کار عاقلانه ای دیگر محسوب نمیشود؟

  • سئو کلاه سیاه نسبت به گذشته پر هزینه تر شده است. گوگل نسبت به گذشته هوشمند تر شده و دیگر تکنیک هایی مانند اسپم کردن یا به کار بردن بی رویه کلمات کلیدی موثر نیستند، بنابراین به عنوان یک کلاه سیاه مجبورید که به سراغ روش های پر هزینه تر مانند ساخت PBN بروید.
  • سئو کلاه سیاه ریسک بالایی دارد. هیچ کسی خواهان جریمه شدن توسط گوگل نیست. اما اگر به سراغ روش های کلاه سیاه بروید، احتمال فراوانی برای پنالتی شدن وب سایت شما وجود دارد.
  • سئو کلاه سیاه نیاز به دانش فنی نسبتا زیادی دارد. اگر وارد مسیر کلاه سیاه شوید، بدون درک نحوه کار وب و شناخت نقطه ضعف های آن قادر به ادامه مسیر نخواهید بود. بسیاری از این دانش ها به طور عمومی به اشتراک گذاشته نمی شوند و این مسئله بدین معنی است که غالب افراد سئو کلاه سیاه را به عنوان یک گزینه قابل اعتماد تصور نمی کنند.

خوشبختانه روش‌های سئو کلاه سفید به راحتی قابل اجرا هستند حتی در بعضی از مواقع می توانند خیلی راحت‌تر از روش‌های سئو کلاه سیاه یا  Black Hat (کسب رتبه‌های بالا با روش‌های غیر قانونی) باشند. اگر قصد دارید بدون شکستن قوانین گوگل امتیاز کسب کنید، انجام روش‌های زیر به شما پیشنهاد می‌شود :

مرحله حیاتی برای پیاده کردن روش های White Hat Seo

اگر بخواهیم رنگ سفید سئو را به تکنیک های کاربردی تقسیم کنیم، به چند مورد میرسیم:

تحقیق، آنالیز و انتخاب کلمات کلیدی هدف: هنوز هم استفاده از کلیدواژه ها در سئو کاربرد دارد ولی مشکل اینجاست که این فرآیند به ظاهر ساده را از کجا شروع کنیم و به کجا برسیم؟

تولید محتوا برای کاربر: در نهایت گوگل از ما محتوای خوب و ارزشمند میخواهد. ولی یک محتوای خوب و ارزشمند دقیقاً چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ اگر بخواهیم کلمات «خوب» و «ارزشمند» را به یک سری راهنمای عملی و کاربردی تبدیل کنیم به چه چیزی میرسیم؟

 

سئو داخلی: چه اتفاقی می‌افتد وقتی کاربر وارد سایت شما میشود؟ آیا به خاطر لینک سازی داخلی غیراصولی و ساختار نادرست سردرگم میشود و سایت را رها میکند یا اینکه اینقدر از ساختار داخلی سایت شما خوشش میاید که بستن سایت را کار سختی میداند؟

 

سئو تکنیکال: تا حالا دیدید ماشینی بدون موتور و اجزای درونی آن به حرکت درآید؟ سایت شما هم یک سری اعضای حیاتی دارد که حسابی به توجه شما نیاز دارد. واقعاً چقدر به تغذیه و سلامت این ارگان های حیاتی سایت خود توجه میکنید؟

 

لینک سازی خارجی: وقتی چند سایت به شما لینک دهد، گوگل راحت تر میتواند به سایت شما اعتماد کند، ولی آیا هر روشی از اعتماد سازی میتواند به اعتماد گوگل منجر شود؟

از مهم‌ترین نکاتی که باید در سئو On Page رعایت کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

محتوای باکیفیت

برای ایجاد ترافیک سایت خود نیازمند این هستید که از محتوای باکیفیت یعنی مطالب و متون مفید و ارزشمند استفاده کنید.

محتوای مقالات شما باید به قدری جذاب و باکیفیت باشد که بتواند کاربران را جذب و آنها را ترغیب کند تا مدت زمان بیشتری را در وب سایت‌تان سپری کنند. باید بخاطر بسپارید اگر کاربر مطلبی را که در جستجوی آن است در صفحات شما پیدا نکند به سرعت از سایت خارج می‌شود و این باعث کسر امتیازتان خواهد شد. هر چه میزان Bounce Rate سایت بیشتر باشد بدتر است.

برای نوشتن یک متن با محتوای مفید و ارزشمند به تحقیق و بررسی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع مقاله خود، که مورد توجه کاربران هستند، بپردازید.

مرتبط بودن محتوای متن و عنوان مقاله نیز امر بسیار مهمی در تولید محتوا به حساب می‌آید. با توجه به موضوع مقاله عنوانی زیبا و جذاب انتخاب کنید که مخاطب را به خواندن آن ترغیب کند.

زمانیکه شما تولید محتوا می کنید و در گوگل دیده می شوید و در گوگل ایندکس می شوید، این بار تنها توسط یک نفر دیده نمی شوید و بلکه ممکن است هزاران بازدید کننده را به خود جذب کنید که برای رفع مشکلی یا آموزش مباحثی وارد وب سایت شما می شوند و اگر تولید محتوا شما کامل نباشد، آنها فورا از وب سایت شما خارج می شوند و در نهایت شما در موتور جستجو گوگل جایگاه خود را از دست خواهید داد.

از این اگر در مورد موضوع X در حال تولید محتوا هستید، باید تمام جوانب را از صفر تا صد ذکر کنید تا حتی ساده ترین کاربر هم وارد وب سایت شما شد، بتواند به اصل موضوع دست یابد. با این وجود باید خیلی دقیق و جامع در مورد هر موضوعی که تصمیم به تولید محتوا دارید، کار کنید و سپس با بررسی دقیق اقدام به انتشار آن نمائید.

مرتبط بودن محتوا تولید شده با تیتر

وب سایت و محتواهایی که شما در وب سایت خودتان منتشر می کنید، همگی در موتور جستجو گوگل ایندکس می شوند و در اصل شما اینجا حضور دارید تا بتوانید نیاز کاربران گوگل را برطرف کنید. اما گاهی اوقات برخی موارد دیده می شوند که ما در مورد موضوعی در گوگل جستجو می کنیم که نتایج نمایش گذاشته در ظاهر درست هستند و اما وقتی وارد وب سایت می شویم، با ناهم خوانی تیتر و محتوا روبرو می شویم.

از این رو وقتی کاربر وارد این دسته از وب سایت ها می شوید، نهایتا 10 ثانیه صفحه را به سمت بالا و پائین اسکرول خواهید نمود و فورا از صفحه گزارش بدون باز کردن صفحه دیگر از همان وب سایت، خارج می شوید که مجموع این نوع بازدید منجر به افزایش Bounce rate می شود و برای سئو سایت بسیار خطرناک می باشد.

با این حال اصولی ترین روش این می باشد که تیتر محتوا یک کلیاتی از محتوای تولید شده باشد که بدین گونه تیترهای بکار رفته داخل محتوا، باید زیر مجموعه همان تیتر اصلی محتوا باشند تا این گونه همخوانی محتوایی برقرار کنید. در غیر اینصورت Bounce rate سایت شما افزایش خواهد یافت و جایگاه خود را در گوگل از دست خواهید داد.

به روز رسانی مطالب قدیمی سایت

منظور از به روزرسانی کردن مطالب قدیمی این است که در گذشته مقاله‌ای را در مورد موضوع خاصی نوشته‌اید و در حال حاضر اطلاعات جدیدی در مورد آن موضوع پیدا کرده‌اید و قصد دارید که این اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارید. با ارجاع دادن مقاله جدید به مقاله قبلی، مطالب قبلی را به روز رسانی می کنید.

برای درک بهتر این موضوع یک مثال ساده می‌زنم: در ماه‌های اخیر یک مقاله درباره «چگونگی عملکرد الگوریتم پنگوئن» نوشته‌اید. بعد از چند ماه، گوگل الگوریتم پنگوئن را آپدیت می‌کند.

شما با نوشتن یک مقاله جدید با عنوان «الگوریتم پنگوئن بعد از آپدیت شدن چه تغییراتی کرده است؟»  یا  «الگوریتم پنگوئن آپدیت شد» مقاله قبلی را به روزرسانی می‌کنید. با این کار بار دیگر گوگل را مجاب می‌کنید که صفحات و مقالات قبلی‌تان را بازبینی کند و از طرف دیگر باعث افزایش ترافیک سایت خود شده و جذب کاربران جدید می‌شوید .

فعالیت در صفحات اجتماعی

یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه سفید فعالیت داشتن در صفحات اجتماعی نظیر توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و …. است .

با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نه تنها لینک‌های بیشتری برای سایت خود می‌گیرید، بلکه جایگاه برندتان را نیز در ذهن مخاطب تثبیت خواهید کرد.

 

دریافت بک لینکهای ( Back Links ) معتبر

بک لینک به لینک‌هایی گفته می‌شود که از سایت‌های دیگر دریافت می‌کنید. بک لینک یکی از مواردی است که گوگل در زمان امتیاز‌دهی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد و باید نسبت به آن حساسیت ویژه‌ای داشته باشید. نوع لینک و محتوای لینک (مرتبط بودن یا نبودن آن با مقالات شما) از مواردی است که شما باید آنها را در نظر بگیرید و نکته مهم تر این است که شما باید کاری کنید که به صورت طبیعی لینک دریافت کنید. طبیعی بودن نقطه مقابل خرید لینک است. یعنی سایت‌های دیگر به خاطر شناخت شما به میل خود برای‌تان لینک می‌سازند. ممکن است سایت‌های دیگر در پی تبلیغاتی که برای سایت خود انجام داده‌اید شما را بشناسند.

بک لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر دریافت می‌کنید می‌توانند در بالا بردن و پایین آوردن اعتبار وب سایت شما دخیل باشند. بالا رفتن و پایین آمدن اعتبار هم به Authority  سایتی که به شما لینک می‌دهد بستگی دارد.

تبلیغات متنی و تصویری

از دیگر ترفندهای سئو White Hat انتشار و توزیع تبلیغات متنی و تصویری است.

این یکی از رایج‌ترین روش‌های معرفی برند و محصولات است که البته در نوع خود هزینه‌بر است .

سئو کلاه سفید white hat seo مصداق این ضرب‌المثل است: «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود…» این روش اگر چه ممکن است طولانی و سخت باشد، نتیجه خوب و ماندگاری دارد و ارزش زحمتی را که برایش می‌کشید خواهد داشت.

استفاده از لینک ها داخلی مرتبط

اگر چند ساله در حیطه وب داشته باشید با صفحاتی روبرو شده اید که در آن لینک سازی داخلی به صفحات غیرمرتبط انجام شده است که با کلیک بر روی هر یک از آنها ممکن از به چندین صفحه مختلف منتقل شوید. از این رو برای محبوبیت توصیه ای که داریم این می باشد حتما و حتما در لینک سازی داخلی نهایت دقت را به خرج دهید تا در طی چنین اتفاقاتی کاربران مختلف را از دست ندهید.

 

نوشتهٔ پیشین
سئو چیست؟
نوشتهٔ بعدی
سئو کلاه سیاه چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست